Wśród pracowników wyższych uczelni są profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni, ale można też spotkać profesorów niezwykłych. Do tej grupy zaliczani są ci profesorowie, którzy pozostawiają niezatarty ślad we wdzięcznej pamięci swoich wychowanków. Takim Profesorem był ks. Karol Wojtyła, którego obecność w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa nieprzerwanie od 1954 roku.
Ks. Karol Wojtyła przybył do KUL jako samodzielny pracownik naukowy – doktor habilitowany. Stopień doktora uzyskał w rzymskim Angelicum (1948), stopień doktora habilitowanego zaś na Wydziale Teologii UJ (1953). Przedmiotem rozprawy habilitacyjnej była Próba opracowania etyki chrześcijańskiej według systemu Maksa Schelera. Pracę w KUL rozpoczął od października 1954 r. wykładami zleconymi z etyki. W 1956 r. był już kierownikiem zakładu i Katedry Etyki. Prowadził zajęcia w rozmaitych formach: wykładów kursorycznych i monograficznych, ćwiczeń, proseminariów, seminariów. Pracę naukowo-dydaktyczną godził z posłannictwem kapłańskim: w 1958 r. został biskupem sufraganem krakowskim; w 1962 r. – wikariuszem kapitularnym krakowskim; w 1963 – arcybiskupem metropolitą krakowskim; w 1967 – kardynałem.
Lata pracy w KUL zaowocowały szczerym przywiązaniem studentów i wieloma przyjaźniami. Silne więzi łączyły ks. Karola Wojtyłę z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim, który na KUL niegdyś studiował, a w latach 1946-1948 pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza Uniwersytetu.
Karol Kardynał Wojtyła był profesorem KUL do dnia powołania na Stolicę Piotrową 16 października 1978 r. To niezwykłe wydarzenie nie spowodowało zerwania więzi z Uniwersytetem, a nawet jeszcze bardziej je zacieśniło.
W 1982 r w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim został powołany do istnienia Instytut Jana Pawła II. Od początku jego celem było prowadzenie studiów nad myślą i dziełem Papieża Jana Pawła II oraz budowania wspólnoty osób w duchu głoszonej przez Niego nauki Chrystusa. W swoich badaniach pracownicy Instytutu koncentrują się zarówno na nauczaniu Ojca św., jak również na Jego misji pasterskiej w Kościele i świecie współczesnym. W 1983 r. na dziedzińcu Głównego Gmachu KUL stanął pomnik Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zaś w 2000 roku miało miejsce poświęcenie nowego Collegium Jana Pawła II.
Jeden raz tylko Jan Paweł II odwiedził miejsce, z którym związał się pracą naukowo-badawczą. 9 czerwca 1987 r., na dziedzińcu uniwersyteckim do całej społeczności akademickiej KUL skierował niezapomniane słowa: „Uniwersytecie służ Prawdzie!”.